Modest Studio

# # # # # # #

Stůl a závěsný systém

Jedná se o variabilní stůl a závěsný systém. Díky jednoduché konstrukci a její fixaci za pomoci lan lze tento systém rozložit a následně složit během krátké chvíle. Tak jako podstava stolu, tak i deska stolu lze za pomocí stejného principu rozložit na dvě poloviny. Tento systém je navržen primárně jako mobilní prezentační a výstavní nábytek pro módní značku Modest Apparel a dále taktéž jako kancelářský nábytek. Pro závěsný systém, věšák, bylo navrženo ramínku a prvek pro zavěšení skateboardů.

Table and Hanging System

This is a variable table and a hanging system. Thanks to this simple design which is fixed by ropes inside aluminium profiles this system can be disassemble in a few seconds. Like the pedestal of the table and also the desk table top can be using the same principle system of ropes to decompose into two parts for easy transport.

This system is designed primarily as a mobile presentation and exhibition furniture for fashion brand Modest Apparel and also as office furniture. For suspension system, hanger was designed hanger for hanging clothes and element for hanging skateboards.

This design won third place in the competition Staged Design Show 2015 in Dresden, Germany in Dresden, Germany.